Voditeljica projekta Miroslava Margetić
U projektu su sudjelovale članice:  Vjera Balen Heidl, Ana Marija Bešker, Jasminka Butorac, Višnja  Bedenko, Branka Zovko Cihlar, Marija Ana Dürrigl, Mira Hercigonja Szekeres, Ljiljana Igrić, Darija Ivandić,, Vesna Kincl Murtić, Ružica Kovačević, Kristina Kresonja, Bojana Zeljko Lipovščak, Lasta Pavić Orešković,  Nives Opačić, Mia Pervan, Marina Šegvić, Anđa Raič, Mirjana Rakić, Branka Medved Rogina,  Nada Zgrabljić.

Sponzori i donatori: VIP Net, Sindikat Zagrebačke banke, Pliva Marketing, Croatia osiguranje, American Express, Zrinjevac,  Unitas, Centar za kreativne alternative, Centar za kulturu i obrazovanje “Zagreb”, Ecumenical womens fund - world council of churches, soroptimistički klubovi iz Mainza i Stafforda, Medicinska naklada, Posudonica i radionica  narodnih nošnji,  Hrvatska bratska zajednica,  Knjižnica “Krvavi most”, Knjižnica Pučkog otvorenog učilišta iz Zagreba, Međunarodni klub žena, Radio Krapina, Andrea Knapić, Theodor Dürrigl, Mirjana Gredičak, Srećko Škrinjarić, Tihana Ostreš.

Fotodokumentacija: Miroslava Margetić

Projekt Dragalić najdugoročniji  je i najopsežniji projekt  našeg kluba. Započela ga je naša članica Miroslava Margetić netom nakon završetka domovinskog rata uz svesrdnu pomoć ostalih članica kluba. Dragalić je malo selo u zapadnoj Slavoniji koje je tijekom domovinskog rada  pretrpjelo velika razaranja te bilo minirano i vrlo opasno po živote njegovih stanovnika. Svojim lobiranjem za razminiranje sela Miroslava Margetić i članice kluba su pridonijele da se u projekt razminiranja  uključi  koordinator za razminiranje pri novogradiškom uredu OESS-a  Craight Rutherford, Lynne Montgomery, Dijana Pleština te Udruga vinara „Roots of Peace“ iz San Rafaela u Califoriji koji je donirala značajna sredstva za razminiranje općine. Zahvaljujući suradnji s  ravnateljicom  škole  Brankom Francuz te načelnikom  općine Zdenkom  Gorupom  pokrenute su mnoge aktivnosti kako sa školom tako i sa općinom.  
Članice na ćelu s Miroslavom Margetić su poseban doprinos dale  pri osnivanju ženske udruge „Trobojnica-Tkanica“ osnovane radi očuvanja narodnih vezova po kojima je Slavonija oduvijek bila poznata, a koji su tijekom rata potpuno uništeni. Sjedište udruge je u djelomično obnovljenoj kući bake Miroslave Margetić . Uz pomoć donatora (Ministarstvo za kulturu, Ministarstvo za obrt malo i srednje poduzetništvo, Ecumenical womens fund - world council of churches, Japansko veleposlanstvo, Centra za kreativne alternative , Centra za kulturu i obrazovanje “Zagreb”) i drugih članica, osigurana je nabavu tkalačkih stanova, šivaćih mašina i tekstilnih materijala, a u akciju su se volonterski uključili i školovani dizajneri koji su kreirali ambalažu za radove. Pokrenuti su tečajevi tkanja, vezenja kao i  stručna predavanja o autentičnim uzorcima vezova pod vodstvom poznatih etnologa. Članicama udruge se pomoglo u plasiranju njihovih radova i u daljnjem obrazovanju.  

Dragalić su zahvaljujuć i Klubu posjetili:  dječje književnice Sanja Pilić i Sunčana Škrnjarić,  glumac Rajko Bundalo, mis Hrvatske Ivana Petković, fotograf  Bili Bilopavlović,  violinist Vilim Škreblin, muzejski tehničar Arheološkog muzeja Srečko Škrinjarić, predsjednica udruge Centar za kreativne alternative Maja Mihić,  ravnateljica ureda za razminiranje Dijana Pleština, slikar Marin Sovar, kustosica  Hrvatskog školskog muzeja dr. Vesna Rapo, kustosica Etnografskog muzeja u Zagrebu Ivanka Ifkanec, glazbenica Dunja Knebl,  stručnjakinja za tržište rada Sanja Crnković  Pozaić, prof.Ivica  Kisić s Agronomskog  fakulteta u Zagrebu, književnik Miro Gavran, književnica Mirjana Krizmanić.

Od 1998. do 2014. realizirane su slijedeće akcije:

    * pomoć u opremi školske knjižnice
    * poticanje Centra za mine UN-a za pomoć u razminiranju sela
    * zajedničke proslave Dana ljudskih prava uz prisutnost književnika i  glumaca
    * stručna pomoć u projektiranju školskog restorana
    * dodjela stipendije dvjema učenicama
    * sadnja autohtonih voćnih sorti na školskom zemljištu
    * pokusna sadnja lana na školskom zemljištu
    * sadnja aleje lipa u selu
    * doniranje foto-laboratorija i organizacija predavanja o fotografiji
    * doniranje tkalačkih stanova i prediva
Osnivanje ženske udruge "Trobojnica-Tkanica" kao i:
     * pomoć u dizajniranju i tiskanju ambalaže za proizvode udruge
     * pomoć u nabavi šivaćih strojeva, prediva, platna i konca, te pomoć u edukaciji na području
        tkanja, šivanja i vezenja - u suradnji s Centrom za kreativne alternative Zagreb
     * pomoć pri kupnji originalnih narodnih nošnji-uzoraka za izradu novih
     * organiziranje tečaja tkanja
     * upućivanje 3 članice  udruge  na 7 dnevni tečaj  vezenja u Zaostrogu koju je su
        organizirali Posudionica i radionica narodnih nošnji iz Zagreba i Matica hrvatskih
        iseljenika.
     * pomoć u opremi kuće za rad udruge
     * pomoć u prodaji ručnih radova udruge u Etnografskom muzeju u Zagrebu i na raznim
        manifestacijama u zemlji i inozemstvu
     * suradnja s udrugom i školom u izradi lutaka za pomoć stradalnicima potresa u Tajlandu-
        projekt "Peace Doll"
     * organizacija stručnog predavanj učenicima, nastavnicima OŠ i članicama uduge Trobojnica-
        Tkanica o hrvatskom tradicionalnom ženskom vezu u Slavoniji.
     * organizacija stručnog predavanja o ekopoljoprivredi - suradnja s Agronomskim fakultetom
        iz Zagreba
     * organizacija stručnog predavanja o slavonskoj nošnji
     * organizacija stručnog predavanja o glagoljici
     * organizacija stručnog predavanja o toleranciji
     * pomoć u organizaciji međunarodne izložbe dječjih likovnih radova na temu voda i hrana u
        St. Petersburgu i u Dragaliću

COOPERATION WITH THE  VILLAGE OF DRAGALIĆ, SLAVONIA (1998 – 2015)

So far, this has been our biggest project. We started putting it into action shortly after the end of Croatian Home War (1991-1995) . Dragalić, the village closest to the battle-line, was utterly mined and burned. With the help of our member, Miroslava Margetić, who originally comes from Dragalić, we got the UN demining Centre to assist with the village mine clearing.Subsequently, our Club started co-operation with the village school, which resulted in numerous actions on our side. This is what we have achieved so far:

 • assisted with the set-up of Dragalić's school library;
 • participated in Dragalić's celebration of Human Rights Day, for which occasion we brought with us several popular Croatian writers and actors;
 • engaged a qualified architect to design the school canteen;
 • provided scholarship fees for two students from Dragalić;
 • planted indigenous fruit-tree varieties in the surrounding school grounds;
 • took part in the experimantal planting of flax in the same school grounds;
 • planted a lime-tree alley along Dragalić’s village road;
 • donated a photo-lab to the local school and organized lectures on the art of photography
 • donated looms and yarns to women who had lost their jobs in the local textile factory destroyed in the war;

  Helped  Dragalić weavers' association Trobojnica-tkanica organize their work;

  • instructed women how to design, print and pack their products;
  • helped them purchase sewing machines, yarns, linen and thread;
  • organized weaving, sewing and embroidering work-shops in cooperation with the Zagreb Centre for Creative Alternatives;
  • sent three Trobojnica-tkanica members to an embroidery course in Zaostrog. The course was organized by the Zagreb work-shop which makes and lends folk costumes, and by the Croatian Emigrant Centre;
  • helped refurbish and furnish Dragalić weaver association's premises for their different activities;
  • took part in the sale of Dragalić women's needlework and hand-made products at fairs in Croatia and abroad;
  • participated in the Peace Doll Project for the benefit of Thailand's earthquake victims;
  • organized lectures on traditional embroidery practices in Slavonia for students, teachers and members of the Trobojnica-tkanica association;
  • organized lectures on eco-agriculture in cooperation with the Zagreb School of Agriculture;
  • organized a lecture on Slavonian folk costume;
  • organized a lecture on old Croatian glagolitic writing;
  • organized a lecture on tolerance;
  • helped organize an international exhibition of children's drawings and paintings based on the theme of Bread and Water, in cooperation with SI club St. Peterburg, Russia;
  • baked a traditional Croatian bread loaf and sent photos of it for the publication of SI St. Peterburg's Bread Calendar;

   

GALERIJA SLIKA:

Travanj 2014. Posjet Mire Gavrana o organizaciji Kluba OŠ Dragalić

Prosinac 2013. Posjet članica Kluba Dragaliću za Dan ljudskih prava. Specijalna gošća: Dijana Pleština

2009. Prijedlog dizajna  naše članice Kristine Kresonje za udrugu Trobojnica Tkanica

Travanj 2007. Predavanja Mirjane Krizmanić i Marije Ane Dûrrigl, izložba radova članica udruge Trobojnica Tkanica

2005. Predavane dr.sc. Ivice Kisića, donacija šivaćih strojeva japanskog veleposlanstva (koordinatrica Akemi Takimoto) udruzi Trobojnica Tkanica

 

Prosinac 2005. Sudjelovanje članica Trobojnice Tkanice na izložbi "Zanati stari, vremena nova" u Zagrebu, Centar za kulturu i obrazovanje "Zagreb"

 

Ožujak 2004. Predavanje Vesne Rapo

Svibanj 2004. Kolekcija čipkica namijenjenih prodaji u Etnografskom muzeju u Zagrebu

Srpanj 2004. Dogovor oko osnivanje udruge Trobojnica Tkanica

Srpanj 2004. Sudjelovanje članica Trobojnice Tkanice na prodajnoj izložbi u sjedništu Hrvatske bratske zajednice, Zagreb

Rujan 2004. Posjet članica Kluba etno zbirci u selu Gorice, izložba članica udruge Trobojnica Tkanica

Prosinac 2004. Predavanje Ivanke Ifkanec, izložba članica udruge Trobojnica Tkanica u čast Dana ljudskih prava

 

Prosinac 2004. Prodajna izložba radova u organizaciji Međunarodnog kluba žena

 

Ožujak 2003. Sadnja lipa

Srpanj 2003. Osnivanje tkalačke radionice

Prosinac 2003. Izložba članica udruge Breza u čast Dana ljudskih prava

Travanj i prosinac 2002. Proslava Dana škole i Dana ljudskih prava, donacija fotolaboratorija OŠ, predavanje fotografa Bilija Bilopavlovića. Nastupio mladi violinist Vilim Škreblin, gostovala književnica Sanja Pilić


Svibanj 2001. Proslava Dana škole, donacija frižidera obitelji Dičko iz Medara, donacija voćaka za školski voćnjak, gostovala književnica Sanja Pilić

 Prosinac  2000. Proslava Dana ljudskih prava, predale novčane donacije, nastupio glumac Rajko Bundalo s predstavom "Divlji konj#

Prosinac 1999. Proslava Dana ljudskih prava, posjet Miss Hrvatske Ivane Petković. Školi poklonile novčana sredstva, kompjutor i donirale 250 knjiga za školsku knjižnicu.

Prosinac 1998. nakon prve proslave Dana ljudskih prava ; načelnik općine Dragalić Zdenko Gorup, članice Miroslava Margetić, Višnja Bedenko, Anđa Raič,  Nada Zgrabljić, Marina Šegvić i gošća, spisateljica Sanja Pilić.