Muzej grada Zagreba, 30.01.2009.

 

FASHION SHOW, OUR GRANNIES’ LINGERIE; MARE MILIN’S PHOTO EXIBITION, ZAGREB CITY MUSEUM,
2009

Funds raised in the sale of Milin's photographs of models in our grannies’ l lingerie were alloted to Ozana, an association for children with special needs.

Prihod od prodaje fotografija s modelima nošenim na reviji namijenjen je udruzi OZANA.


Iz kataloga:

Atraktivno povijesno rublje, nesumnjive kulturološke i materijalne vrijednosti, prikupljeno je na inicijativu članica Kluba Soroptimist Zagreb Marine Šegvič i Vesne Kincl-Murtić.  Jedinstven izbor iz obiteljskih ostavština daje gotovo polustoljetnu retrospektivu najintimnijih odjevnih predmeta. Najstariji komad rublja - duge ženske gaće od flanela – datira s kraja 19. stoljeća. Uz njih, zanimljivi su grudnjaci, noćne kapice i kombinei iz razdoblja od 1910. do 1920. godine, šivani od platna i batista, ukrašeni čipkom, pijeima i vezenim ukrasima, te nekada omiljene košulje-hlačice, preteče današnjih bodija. Rublje s početka 20. stoljeća uglavnom ima aplicirane monograme osoba za koje je šivano, što mu daje posebnu draž. Rublje iz 1930-ih i 1940-ih godina – kombinei, kućne haljine, spavaćica od roza muslina – sve više ističe žensku figuru. Kombinei i spavaćice iz 1950-ih godina, izrađeni od najlona i perlona koji potiskuju svilu i druge do tada omiljene prirodne materijale, označavaju početak široke uporabe industrijski šivanoga rublja. Svi modeli povijesnog rublja prezentirani su na izložbi fotografija Mare Milin.

Uz humanitarnu namjenu, izložba fotografija i revija povijesnog rublja potaknut će vrednovanje i očuvanje kulturne baštine, budući da će dio prezentiranih predmeta po završetku manifestacije biti doniran Muzeju grada Zagreba, obogaćujući na taj način fundus Zbirke mode, tekstila i modnoga pribora te Zbirke fotografija. Donacija je iznimno važna jer se povijesno rublje, rađeno od osjetljivih materijala, zahtjevnih za spremanje i čuvanje, ubraja među rijetke predmete u obiteljskim ostavštinama, koji teško nalaze put do muzejskih čuvaonica i izložbenih prostora.
Maja Arčabić

Iz govora tajnice Kluba, Ružice Kovačević:

Jutros sam na radiju čula  da ćemo večeras gledati reviju srednjovjekovnog rublja. Toliko o novinarima. U neka pristojnija vremena, rublje koje ćemo večeras vidjeti zvalo se «intimno» i pokazivalo se samo noću. I zato nije čudno što smo našu reviju vezale uz NOĆ muzeja. Zato zažmirite večeras, pa ako sve i ne bude sasvim savršeno, na zaboravite da većina djevojaka koje nose ovu reviju nisu manekenke, a ni mi članice Soroptimist international Kluba Zagreb nismo profesionalke u ovom poslu.

Slike s revije:Iz medija:

Članice kluba Soroptimist International Klub Zagreb zahvaljuju:

Ponajprije domaćinu Muzeju grada Zagreba i Maji Arčabić, kustosici Muzeja
Za umjetničke fotografije: apsolutno nesebičnoj Mari Milin, Maši Malčević, Sanji Kuzmanović 
Za grafičkoj dizajn pozivnice: Sanji Kuzmanović
Za predgovor katalogu: Ivi Prosoli
Za šminku: Lisi Jericevich, Martini Knapić, Dunji Tomić
Za frizure: Ružici Neviski, Marijani Habijanec i Martini Ljubas
Za koreografiju revije: Maji Marjančić

Za posudbu odjeće:
Bojani Bašlin, obitelj Carnelutti, Maji Štrban-Knapić, Latici Ivanišević, Morani Majcen, Vesni Kincl-Murtić, Branki Praznik, Marini Šegvić, Trgovačkom obrtu „Depo vremena“

Manekenkama:
Mateji Banek, Sari Barbieri, Uni Barković, Ani Galjar, Petri Ivić, Ivani Kljajić, Kristini Krajačić, Maji Kuzmanović, Lei Leskovec, Ani Markić, Miri Moćan, Teni Murtić, Ivani Pavlović, Andrei Plečko, Martini Rožić, Nini Sakić, Danici Selem, Kristini Šitum, Karolini Šuša, Dunji Tomić, Dunji Totić, Ivani Vratarić

Za videodokumentaciju revije: Siniši Valetiću
Za financijsku potporu: Gradskom uredu za obrazovanje, kulturu i šport i savjetnici Hedi Šlogar

Sponzorima i donatorima:
Medicinskoj nakladi d.o.o, Salonu Kincl, Vip-netu, Solpharmu, Talia model: Model casting&management, Palace hotelu, Salonu cvijeća Herzmansky, Fed d.o.o

I na kraju :
članicama našeg kluba koje su ovu reviju iznijele na svojim krhkim leđima:
Prvenstveno: autorici revije i frizura Vesni Kincl-Murtić
Za izbor glazbe: Danijeli Petrić
Za posudbu većeg dijela odjeće: Marini Šegvić
Za tiskarske usluge: Anđi Raič
Za organizaciju: Ana Mariji Bešker, Ružici Kovačević